Çukurova Press Twitter

“Türkiye’de yüzde 60 kaçak yapı bulunuyor”

Lagos Balık
20 Haziran 2019 15 views 0

ALİ BOZ- ŞEYDA TURAÇLAR

1988 yılında yaşanan Adana depreminin 21. Yıldönümünü hatırlatan İMO Adana Şube Başkanı Zekeriya Turanbayburt,  Türkiye’de yüzde 60 kaçak yapının olduğunu vurgulayarak,“  Deprem bir afet değildir. Sağlıklı yapılar üretilmediği sürece bir afete dönüşür. Deprem bir doğa olayıdır” dedi.

“SAĞLAM YAPI ÜRETMEK MÜMKÜN”

İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Zekeriya Turanbayburt, her zeminde sağlam yapı üretmenin mümkün olduğunu belirterek ,  “ Yapı zeminlerini yeter ki doğru araştıralım. Binanın statiğinin doğru çözüm taşıyıcı sistemi yeter ki doğru organize edelim. En önemli konu budur. Mevcut Yapı stoklarının depreme dayanıklı olup olmadığı tespit edilerek, depreme dayanıklı olmayan binalarda iyileştirme yapılmalıdır” diye konuştu.

DEPREM YÖNETMENLİKLERİ

Turanbayburt, değişik yıllarda uygulama konulan deprem yönetmenliklerine dikkat çekerek,“Uygulamaya konulan deprem yönetmenlikleri statüsünde yapılan yapıların yapım yıllarına göre tespitinin yapılması en başta gelen konudur. Yapılan tespitlere göre yapıların durumu ortaya çıkarılmalıdır. Ortaya çıkarılan yapıların durumlarına göre hareket edilmelidir. İMO olarak bunun takipçisiyiz” dedi.

İMO Adana Şube Başkanı Zekeriya Turanbayburt, Türkiye genelinde yüzde 60 oranında kaçak yapı stokunun bulunduğunu ve bu kaçak yapılar için gereken önlemin alınması gerektiğini söyledi. Turanbayburt, “ Adana ile ilgili olarak söylemeğimiz söz ise, plansız ve çok sayıda göç alan bir şehir olarak kaçak yapılar çoğalmaktadır. Adana’da kaçak yapıların önüne geçilmelidir” diye konuştu.

“İNSANLAR GÜVENLİ BİNALARDA OTURMALI”

İMO olarak Adana’da yaşayan insanlarımızın depreme dayanıklı, güvenli binalarda oturmasını istediklerini ifade eden Turanbayburt açıklamasını şöyle sürdürdü:

 “ Biz Adana İMO olarak bu şehirde yaşayan insanlarımızın güvenilir ve depreme dayanıklı yapılarda oturmasını istiyoruz. Bu konuda İMO olarak deprem bilincinin artması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

“OKULLARDA DEPREM BİLİNCİ ANLATILIYOR”

Adana İMO olarak okullarda deprem bilincini çocuklara videolu bir şekilde anlattıklarını vurgulayan Turanbayburt, “ Bizler Adana’da bugüne kadar bir çok okulda deprem bilincili anlatıyor ve çocuklarımızı bilinçlendiriyoruz. Deprem anında neler yapılacağını, nasıl davranılacağını eğitici bilgilerle bilgilendirme yapıyoruz“ dedi.

İMO Adana Şube Başkanı 27 Haziran Perşembe gün Ceyhan’da yapılan deprem anıtını ziyaret edeceklerini ve burada bir etkinlik gerçekleştireceklerini belirtti.

Lagos Balık
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter
izmir escort