Çukurova Press Twitter

Yaşama dair öneriler

Lagos Balık
24 Haziran 2019 82 views 0

Koşuşturmacalar içinde geçen yaşamımızda her geçen gün yeni şeyler öğreniyoruz. Değişen dünyaya ayak uydurmak için ister istemez yeni şeyleri uygulamaya başladık. Sağlıklı olmak, sağlıklı yaşamak ve sağlıklı düşünmek için yapmamız gereken bazı tüyoları hayatımıza geçirsek ne güzel olur değil mi?

***

Kepekli pirinçten çok ye.  İnsanlara beklediklerinden daha çok şey ver ve bunu zevk alarak yap.  En sevdiğin şiiri ezberle.  Dinlediğin her şeye inanma, sahip olduğun her şeyi harcama ve istediğin kadar uyuma.  ‘Seni seviyorum’ dediğinde, cidden söyle.  Üzgünüm dediğinde, o kişinin gözlerinin içine bak.

 Evlenmeden önce en az 6 ay nişanlı kal.  İlk bakışta aşka inan.  Başkalarının düşleriyle asla alay etme.  Tutkuyla ve derinden sev. Sonradan yara alabilirsin belki, ama hayatı komple yaşamanın tek yolu budur. 

Anlaşmazlık durumlarında, dürüst ol.  Kimseyi kırma, hakaret etme.  İnsanları akrabalarına göre yargılama.  Yavaş konuş, ama hızlı düşün.  Biri sana, yanıt vermek istemediğin bir soru yöneltirse, gülümse ve en büyük aşkın ve en büyük başarıların daha büyük riskleri olduğunu hatırla.  Anneni ara.  Biri hapşırdığında ‘çok yaşa’ de.  Kaybettiğinde, ders al. 

3 ‘S’yi asla unutma: Kendine Saygı; başkalarına Saygı; herşeyde Sorumluluk. 

Küçük bir anlaşmazlığın büyük bir arkadaşlığı bozmasına izin verme.  Hata yaptığını farkettiğinde, onu hemen düzelt.  Telefona cevap verirken gülümse. Seni arayan kişi bunu sesinden anlayacaktır.  Konuşmaktan, sohbetten hoşlanan bir kadın/erkekle evlen. Yaşlandığınızda, konuşma yeteneğiniz her şeyden daha önemli olacak.  Biraz yalnız kal.  Değişikliklere kucak aç, ama değerlerini yitirme.  Suskunluğun, bazen, en iyi yanıt olduğunu unutma.  Daha çok kitap oku, daha az televizyon seyret.

İyi ve saygın bir hayat sür. İleride, yaşlandığında ve geçmişi hatırladığında, bir kez daha nasıl zevk aldığını göreceksin.  Allah`a güven ama arabanı kilitle. Deveni bağla sonra tevekkül et.  Evde sevgi dolu bir atmosfer önemlidir. Huzurlu ve uyumlu bir ortam yaratmak için elinden geleni yap.  Sevdiklerinle anlaşmazlığa düştüğünde, o anki duruma önem ver. 

Geçmişte çok yaşama.  Satırlar arasını oku.  Bildiklerini paylaş. Ölümsüzlüğü elde etmenin bir yoludur.  Gezegenimize karşı nazik ol.  Dua et. Duada, ölçülemeyecek bir güç saklıdır. Sana sevgi gösterisinde bulunan birini engelleme.  Başkalarının işine burnunu sokma.  Onu öperken gözlerini kapatmayan bir kadın/erkeğe güvenme. Yılda bir kez hiç gitmediğin bir yere git.  Çok para kazanıyorsan eğer, hayattayken, başkalarına yardım et. Bu, şansın sana verebileceği en büyük tatmindir.

Unutma, istediklerini elde edememek, bazen büyük bir şanstır.  Bütün kuralları öğren, sonra bazılarına uyma.  İki insan arasındaki aşkın birbirine duydukları gereksinimden daha büyük olduğu ilişkinin, en iyi ilişki olduğunu unutma.  Başarını,  elde etmek için vazgeçmek zorunda kaldığın şeylere bağlantılı olarak değerlendir.   

Hayatımızı kökten değiştirmesek bile, bazı  ufak-tefek değişiklikler uygulayabiliriz. Tüm güzel enerjileri etrafımızda toplayabiliriz. Düşlediğiniz herşeye kavuşmanız dileğiyle güzel yarınlar dilerim.

Lagos Balık
ŞEYDA TURAÇLAR
ŞEYDA TURAÇLARDiğer Yazıları
sturaclar@cukurovapress.com
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter