Çukurova Press Twitter

“Yüreğir’in köklü sorunları büyüktür”

Lagos Balık
03 Temmuz 2020 603 views 0

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yüreğir Belediye Meclis Üyesi Rüçhan İlvan,  Yüreğir’in gelir dağılımı baz alındığında TUİK verilerine göre, 4 metropol ilçe arasında gelir düzeyi en düşük ilçe olduğunu vurguladı. İlvan, “Yüreğir’in köklü sorunları büyüktür” dedi.

Yüreğir Belediyesi’nin önceki gün gerçekleşen meclis toplantısında partisi ve Cumhur İttifakı meclis üyesi alarak söz alan MHP’li Meclis Üyesi Rüçhan İlvan, öncelikle yerel yönetimin “Mihenk Taşı” olarak nitelendirdiği muhtarların da bulunduğu salondakileri selamladı.

SABAHATTİN EŞBERK’İN

ADININ VERİLMESİNİ İSTEDİ

Konuşmasına “Yüreğir ilçesinin tarihini çoğumuz yakından bilir. Yüreğir adını M.S. 1250-1352 yılları arsında bu bölgede yaşayan Türk oğuz boyundan üç oklara mensup Yüreğir aşiretinin yerleşmiş olduğu Yüreğir ovasından almıştır” diyerek başlayan İlvan şöyle devam etti:

“Resmi olarak da  05.06.1986 tarih ve 3306 sayılı kanunla kurulmuştur.1989 tarihinde kurucu belediye başkanı seçilen yokluklara rağmen Yüreğir’de görev yapan merhum başkan Sabahattin Eşberk’i sevgiyle saygıyla minnetle anıyoruz. imkansızlıklara rağmen mücadele etmiş halkına hizmet vermek adına mevcudiyetini ve iradesini ortaya koymuş bir başkanı Yüreğir’in bir köşesinde yaşatmak bizim vefa borcumuzdur diye düşünüyor sayın başkanımız ve değerli meclisten Sabahattin Eşberk adınının ve anısının yaşatılması adına ismini bir yerlere verilmesi hususunda desteklerinizi bekliyorum.”

“YÜREĞİR, 4 METROPOL İLÇE ARASINDA

GELİR DÜZEYİ EN DÜŞÜK İLÇEDİR”

Yüreğir’in bulunduğu yerleşim konumu gereği en sorunlu zemin olan alüvyon kökenli zemine sahip olduğunu anlatan MHP Yüreğir Belediye Meclis Üyesi Rüçhan İlvan, “Yüreğir eski Seyhan nehrinin sürekli yatak değiştirdiği sorunlu yerleşim alanıdır. Yeraltı su seviyesi oldukça yüksektir. Bu nedenle en çok içme suyu sorunu yaşayan ilçedir.1998 adana Ceyhan depremini  yaşayan ilçemiz ikinci derece deprem kuşağında bulunmaktadır bölgemiz  Karataş yumurtalık fay zonu ile misis-andırın fay zonları bulunan aktif tektonik kuşak içerisinde bulunmaktadır. İlçemiz gelir dağılımı baz alındığında TUİK verilerine dört metropol ilçe arasında gelir dağılımı açısından gelir düzeyi en düşük  ilçemiz” diye konuştu. İlvan, sözlerini daha sonra şöyle sürdürdü:

“BEN ELÇİYİM BAŞKANIM

SİZDEN DESTEK BEKLİYORUZ”

“Sağlık yönünden ele aldığımızda 124 yıl önce 1896 yılında GUREBA adıyla açılan Karataş caddesindeki Adana Devlet Hastanesi Yüreğir’in güney mahalleleri başta olmak üzere Karataş ilçesi dahil hizmet vermekteydi. Bilindiği üzere 2012 yılında yıkılan hastane bugüne kadar sadece proje aşamasında kalmıştır başta muhtarlar olmak üzere güney mahallelerde yaşayan tüm halk bu kötü durumdan muzdariptir.sayın başkan Yüreğir halkı başta olmak üzere Adananın siz değerli başkandan beklentisi büyüktür bu konuda net bir şekilde yapıcı katkılarınızı beklemektedir. Söz verildiği üzere yeni ve modern bir hastane inşaatına ne zaman başlanacaktır. Bu konunun takipçisi olacağınıza ve sonuçlandıracağınıza güvenimiz tamdır.Yüreğir’i yatırım merkezi haline getirmek elimizde yatırımcıya müteahhitlere kanun ve yasal çerçevede yardımcı olalım. Şu anda konut sektörünün en iyi dönemi  ama yatırımcıların birçoğu Yüreğir belediyesi yapı kontrol müdürlüğünden muzdarip  ve başkanımız ilgili başkan yardımcıları ve müdürleriyle birlikte biz müteşebbisleri  müteahhitleri yapı denetimcileri mimar ve mühendisleri çağırıp toplantı yapsınlar derdimizi dinlesin hastalığımıza ilaç olsunlar hep birlikte Yüreğir’i inşa edelim diyorlar ben elçiyim başkanım bu konuda desteklerinizi bekliyoruz.”

“YÜREĞİR’İ ÜRETKENLİĞİN

MERKEZİ HALİNE GETİRMELİYİZ”

MHP Yüreğir Belediye Meclis Üyesi Rüçhan İlvan, “Maalesef Yüreğir ilçesinin bahsettiğim sorunların dışında da büyük sorunları bu kadar yetersizliklerin ve imkansızlıkların  içinde belediyeler  ancak ve ancak öncelikli işlere zaman ve para ayırıyor bu yüzden belediye başkalarını eleştirirken çokta acımasız olmamak gerek Bununla beraber olanakları uygun koşullarda kullanmak gerek YÜREĞİR ilçemizin Seyhan ilçesi Sarı Hamzalı ve Şakirpaşa’daki orta ölçekli sanayi sitesi gibi sitelere ihtiyacı var ve bunun içinde proje üretmek ve Yüreğir’i üretkenliğin merkezi haline getirip  sanayi alanı açmak gerekir bunun içinde geniş kapsamlı fizibilitenin yapılıp bir an önce faaliyete geçmesi en büyük temennim. Bugüne kadar Sosyal ve kültürel anlamda nasibini alamamış bir ilçe olan Yüreğir belediye başkanımızın gelmesiyle birlikte ilk kez arabada sinema etkinliği yapmıştır. Bu gelecek için milattır temennim ilçemizin her türlü konuda etkinliğin merkezi olmasından yanadır” dedi.

Yüreğir Belediyesi’nin  yaptığı hizmetlerin  ortada  olduğunu ve yapılacak çok iş, gidilecek çok yol olduğuna da dikkat çeken MHP’li Belediye Meclis Üyesi Rüçhan İlvan sözlerini şöyle tamamladı:

“YÜREĞİR’İN GELECEĞİNİ

Z KUŞAĞI ŞEKİLLENDİRECEK”

“İnsanın yaşadığı her yere insanoğlu insanlığını ve samimiyetini götürmelidir Karataş ilçemizin ivedi olarak bir cenaze arabasına ihtiyaçları vardır ve taleplerini belediyemize dilekçeyle bildirmişlerdir. takdir başta belediye başkanı olmak üzere  meclisindir. Sayın Başkanımla seçim öncesi beraber dolaşırken yapacağımıza söz verdiğimiz bazı hizmetler var. Bunları hatırlatmadan geçemeyeceğim; Ali Hocalının tapu sorunu mutlaka çözülmeli, İsmaliye mahallesinin temizlik sorunu çözüldü asfalt sorunu çözülmeli. Geleceğimizi şekillendirmemiz açısından  Yüreğir için önem arz eden özel bir durumu arz etmek istiyorum. Kalite yönetim sistemi baş denetçisi ve yıllarca  bilirkişi yapmış biri olarak Yüreğir’deki gelecek Z kuşağı tarafından şekillenecek  Z kuşağı 17 ve 24 yaşları arasındaki bu kuşak Yüreğir’deki mevcut nüfusun % 30 unu oluşturmaktadır. Yüreğir belediyesi olarak Bu kuşağa dünyadaki teknolojik gelişmeleri takip etmesine ve dijital dil kullanmasına olanak sağlamalıyız. Bu kuşak insan ve hayvan hakları çevre problemleri kent estetiği konulara duyarlı gelişim ve İnovasyon odaklı projeler sunmalıyız .Bu Yüce mecliste milliyetçi hareket partisinin bir neferi olarak  her daim yanlışı  alkışlamayacak bir FİKRİMİZ eğriyi doğrudan ayıracak bir AKLIMIZ yalana sahip çıkmayacak bir AHLAKIMIZ  vardır bu böyle biline. Konuşmalarıma son olarak hiçbir siyasi ve mezhep ayrımı yapmadan Yüreğir halkının hizmetkarı olan belediye başkanım Fatih Kocaispir ve ekibini tebrik ediyor başarıların devamını diliyorum.”

 

 

 

Lagos Balık
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter