Bulut:“KYK kredileri ve burslar artırılmalı”

Ekonomi 09.04.2022 - 11:39, Güncelleme: 16.01.2023 - 07:03 2387+ kez okundu.
 

Bulut:“KYK kredileri ve burslar artırılmalı”

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “Üniversite Öğrencilerine verilen Burs ve KYK Kredilerinin arttırılması ile ilgili konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı. Sümer, “Üniversite öğrencilerinin burs ve KYK ödemeleri arttırılmalı” dedi “MUTLAKA GEREKEN DÜZENLEME YAPILMALI” Milletvekili Orhan Sümer, “Özellikle Üniversite Öğrencileri hayat pahalılığından eğitimlerine odaklanamaz duruma geldi. Büyük şehirlerde öğrenim gören öğrenciler geçinebilmek için ya öğün atlıyor ya da çalışmak zorunda.Yurt imkânından faydalandırılmayan öğrenciler ise yarı aç dolaştıklarını söylüyorlar. Milyonlarca öğrenci bir yandan eğitim alma telaşındayken diğer yandan barınma ve beslenme için çalışıyor. Üniversiteli öğrencilerin sene başında belirlenen burs ve kredileri enflasyon karşısında her geçen gün yok oluyor. Zaten kıt kanaat geçinmek durumunda kalan gençlerimizin devletten aldıkları üç kuruş ile bu şartlar altında geçinmesini beklemek hayalcilik olur.Mutlaka gereken düzenleme yapılmalıdır” diye konuştu. “ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN BURSU DA ERİDİ” Orhan Sümer “Türkiye’de yaşanan yüksek oranlı enflasyon herkes tarafından hissediliyor. En çok etkilenen sabit gelirli gruplarla, alt gelir seviyesine dahil vatandaşlarımız ise büyük sıkıntı yaşıyorlar.Bu gruplardan bir tanesi de üniversite öğrencileri. Üniversite öğrencilerinin gelirlerinin büyük bir kısmını devletten aldıkları burs ve kredilerden oluşuyor. Yaşanan enflasyon ile sene başında ellerine geçen miktarın alım gücü ile bugün ellerine geçen miktarın alım gücü ne yazık ki aynı değil.Birçok öğrencimiz sırf okuyabilmek için çalışmak zorunda kalıyor. Ekonomik kriz ne yazık ki öğrencilerimizi de vurdu” Dedi “ASGARİ ÜCRETLİ’NİN ÜNİVERSİTELİ ÇOCUKLARI ZORDA” Orhan Sümer,” Özellikle Asgari Ücretli Ailelerin Üniversitede okuyan çocukları çok büyük sıkıntılar yaşıyor. Üniversite öğrencilerine burs ya da geri ödemeli olarak verilen aylık 850 lira ise hiçbir ihtiyacı karşılamaya yetmiyor. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz ve enflasyon değerleri göz önüne alınarak Üniversite Öğrencilerine verilen bursların 1.500 Lira, KYK Kredilerinin 2.500 Lira seviyesine yükseltilmesi gerekmektedir” dedi. 

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “Üniversite Öğrencilerine verilen Burs ve KYK Kredilerinin arttırılması ile ilgili konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı. Sümer, “Üniversite öğrencilerinin burs ve KYK ödemeleri arttırılmalı” dedi

“MUTLAKA GEREKEN DÜZENLEME YAPILMALI”

Milletvekili Orhan Sümer,Özellikle Üniversite Öğrencileri hayat pahalılığından eğitimlerine odaklanamaz duruma geldi. Büyük şehirlerde öğrenim gören öğrenciler geçinebilmek için ya öğün atlıyor ya da çalışmak zorunda.Yurt imkânından faydalandırılmayan öğrenciler ise yarı aç dolaştıklarını söylüyorlar. Milyonlarca öğrenci bir yandan eğitim alma telaşındayken diğer yandan barınma ve beslenme için çalışıyor. Üniversiteli öğrencilerin sene başında belirlenen burs ve kredileri enflasyon karşısında her geçen gün yok oluyor. Zaten kıt kanaat geçinmek durumunda kalan gençlerimizin devletten aldıkları üç kuruş ile bu şartlar altında geçinmesini beklemek hayalcilik olur.Mutlaka gereken düzenleme yapılmalıdır” diye konuştu.

“ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN BURSU DA ERİDİ”

Orhan Sümer “Türkiye’de yaşanan yüksek oranlı enflasyon herkes tarafından hissediliyor. En çok etkilenen sabit gelirli gruplarla, alt gelir seviyesine dahil vatandaşlarımız ise büyük sıkıntı yaşıyorlar.Bu gruplardan bir tanesi de üniversite öğrencileri. Üniversite öğrencilerinin gelirlerinin büyük bir kısmını devletten aldıkları burs ve kredilerden oluşuyor. Yaşanan enflasyon ile sene başında ellerine geçen miktarın alım gücü ile bugün ellerine geçen miktarın alım gücü ne yazık ki aynı değil.Birçok öğrencimiz sırf okuyabilmek için çalışmak zorunda kalıyor. Ekonomik kriz ne yazık ki öğrencilerimizi de vurdu” Dedi

“ASGARİ ÜCRETLİ’NİN ÜNİVERSİTELİ ÇOCUKLARI ZORDA”

Orhan Sümer,” Özellikle Asgari Ücretli Ailelerin Üniversitede okuyan çocukları çok büyük sıkıntılar yaşıyor. Üniversite öğrencilerine burs ya da geri ödemeli olarak verilen aylık 850 lira ise hiçbir ihtiyacı karşılamaya yetmiyor. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz ve enflasyon değerleri göz önüne alınarak Üniversite Öğrencilerine verilen bursların 1.500 Lira, KYK Kredilerinin 2.500 Lira seviyesine yükseltilmesi gerekmektedir” dedi. 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve cukurovapress.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.