DOĞAN GÜLBASAR
Köşe Yazarı
DOĞAN GÜLBASAR
 

CHP’nin aday belirlememe kriterleri!

Yerel seçimlere 1 buçuk ay kalmış CHP Adana’da elini prize soktu! Hem de bile bile. Aylardır Seyhan’da çalışma yürüten, bir kesim tarafından kesin Seyhan Belediye Başkan adayı olarak görülen Emrah Kozay “Boşta kalmasın” denilerek “Eczacı pansumanı” ile Çukurova adayı yapıldı. Bu radikal yaklaşım partiyi yönetenleri kesmemiş olacak ki Çukurova’nın 20 aday adayından biri olan Oya Tekin de sürpriz bir şekilde Seyhan’dan aday gösterildi. Şimdi uzun süredir tüm enerjisini Çukurova’da harcayan Oya Tekin 45 günde Seyhan’ı kazanmak için çabalayacak, Seyhan’ı karış karış gezen Emrah Kozay da Çukurovalıya kendini tanıtmaya çalışacak. Emeği geçenlerin emeğine sağlık! Akıl edenlerin de akıllarına… 2019 yerel seçimlerinde Adana adayları Büyükşehir de dahil aralık ayı ortası gibi belli olmuştu. Adaylar da çalışmalarını ona göre yürüttüler. Şimdi toplana erteleye Şubat ortasını buldular. Bu kadar titiz çalışmanın sonucunda bu ucube görüntü ortaya çıktı CHP adına. Benim anlamlandıramadığım CHP adına karar alanlar bunca karmaşayı acaba kendilerine nasıl izah ediyorlar? Aday belirlemeyi son dakikaya kadar bekletip, mevcut başkanların ağzına bir parmak bal çalıp umutlarını taze tutarak bir yere kıpırdamamasını sağlama stratejisi yürütme aklını kim verdi size? Bunu yutarlar mı sandınız? Adanalı deyimiyle herkes “avel” tabi bir siz akıllısınız… Bence CHP Adana’da seçimi kaybetme adına elinden geleni yapmıştır. Kuşkusuz bu çabaların karşılığı olan başarısızlık kendini 31 Martta gösterecektir. Seçimi kazanmak yerine seçim sonrası olası bir kurultayın hesaplarıyla atılan her adım CHP’yi geriye götürmüştür. Bu saçmalıklar belki mevcut yönetime bir kurultay daha kazanma fırsatı verecektir ama ülkenin kaybettikleri!.. Hem aday belirlemedeki tutarsızlıklar ve yanlışlar hem de aday belirlenirken Adana’nın demografik yapısının hiç dikkate alınmamasının CHP’yi 31 Mart için hezimete götürdüğünü söylemek için siyasetçi, stratejist, ya da kahin olmaya gerek yok. CHP adaylarını belirlerken kentin gerçeklerine uygun davranmamış, dar kadrocu genel merkez yöneticilerinin heveslerine kurban edilmiştir. Bu da partide derin yaralar açmaktadır. Açılan bu yaraların seçime kadar daha da derinleşeceği malumdur. Yara o kadar derinleşecektir ki tedavi için “eczacı pansumanı” yetmeyecektir. Mutlak bir cerraha ihtiyaç duyulacaktır…  
Ekleme Tarihi: 14 Şubat 2024 - Çarşamba

CHP’nin aday belirlememe kriterleri!

Yerel seçimlere 1 buçuk ay kalmış CHP Adana’da elini prize soktu! Hem de bile bile. Aylardır Seyhan’da çalışma yürüten, bir kesim tarafından kesin Seyhan Belediye Başkan adayı olarak görülen Emrah Kozay “Boşta kalmasın” denilerek “Eczacı pansumanı” ile Çukurova adayı yapıldı. Bu radikal yaklaşım partiyi yönetenleri kesmemiş olacak ki Çukurova’nın 20 aday adayından biri olan Oya Tekin de sürpriz bir şekilde Seyhan’dan aday gösterildi.

Şimdi uzun süredir tüm enerjisini Çukurova’da harcayan Oya Tekin 45 günde Seyhan’ı kazanmak için çabalayacak, Seyhan’ı karış karış gezen Emrah Kozay da Çukurovalıya kendini tanıtmaya çalışacak.

Emeği geçenlerin emeğine sağlık!

Akıl edenlerin de akıllarına…

2019 yerel seçimlerinde Adana adayları Büyükşehir de dahil aralık ayı ortası gibi belli olmuştu. Adaylar da çalışmalarını ona göre yürüttüler. Şimdi toplana erteleye Şubat ortasını buldular. Bu kadar titiz çalışmanın sonucunda bu ucube görüntü ortaya çıktı CHP adına.

Benim anlamlandıramadığım CHP adına karar alanlar bunca karmaşayı acaba kendilerine nasıl izah ediyorlar?

Aday belirlemeyi son dakikaya kadar bekletip, mevcut başkanların ağzına bir parmak bal çalıp umutlarını taze tutarak bir yere kıpırdamamasını sağlama stratejisi yürütme aklını kim verdi size? Bunu yutarlar mı sandınız? Adanalı deyimiyle herkes “avel” tabi bir siz akıllısınız…

Bence CHP Adana’da seçimi kaybetme adına elinden geleni yapmıştır. Kuşkusuz bu çabaların karşılığı olan başarısızlık kendini 31 Martta gösterecektir. Seçimi kazanmak yerine seçim sonrası olası bir kurultayın hesaplarıyla atılan her adım CHP’yi geriye götürmüştür. Bu saçmalıklar belki mevcut yönetime bir kurultay daha kazanma fırsatı verecektir ama ülkenin kaybettikleri!..

Hem aday belirlemedeki tutarsızlıklar ve yanlışlar hem de aday belirlenirken Adana’nın demografik yapısının hiç dikkate alınmamasının CHP’yi 31 Mart için hezimete götürdüğünü söylemek için siyasetçi, stratejist, ya da kahin olmaya gerek yok.

CHP adaylarını belirlerken kentin gerçeklerine uygun davranmamış, dar kadrocu genel merkez yöneticilerinin heveslerine kurban edilmiştir. Bu da partide derin yaralar açmaktadır. Açılan bu yaraların seçime kadar daha da derinleşeceği malumdur.

Yara o kadar derinleşecektir ki tedavi için “eczacı pansumanı” yetmeyecektir.

Mutlak bir cerraha ihtiyaç duyulacaktır…

 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve cukurovapress.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.